Úvod Vitajte O nás História Charakteristika Štandardy Janis Výber šteniatka CHS Galéria Zaujímavosti Kontakt
Myšlienka tejto strany:
Okrem toho, že je stafík aktívny, malý, psí kulturista,
je aj veľký vyznávač gaučového pohodlia.

Akí skutočne sú ?

Stafordšírsky bulteriér je nesporne plemeno, ktoré si rokmi vyslúžilo svojou láskou a priateľstvom k človeku, najdôležitejšiu črtu vo svojej povahe. Tým, že obzvlášť ku deťom je nesmierne tolerantný a trpezlivý a je im vytrvalým spoločníkom pri hrách, má vo svojom štandarde uvedené absolútne spoľahlivý.
V krajine jeho pôvodu v Anglicku je Staffordshire Bull Terrier nazývaný aj ako "nanny dog"- psia pestúnka.
Stafík, je veľmi aktívny spoločník. Hlavne v mladom veku si musí svoju energiu stále vybíjať. Potrebuje k tomu prechádzky prírodou, aktívne hry, nenáročné športové výkony a pod. V opačnom prípade sa stáva z neho dokonalý "Conan" ničiteľ. Ako dospelý už toto nepraktizuje až tak veľmi, pretože aj zásluhou výchovy je už rozumnejší a kľudnejší. Samozrejme aj naďalej treba jeho aktívnu povahu usmerňovať a zamestnávať ho rôznymi činnosťami. Ideálne sú rôzne aktivity športového zamerania. V súčasnosti sú organizované rôzne športové podujatia spájané väčšinou s výstavami, kde sa či už výrastkovia, dorast, stredný vek, ale aj seniori perfektne vybláznia. Pozitívnym je aj to, že s nimi sa tiež vybláznia aj ich majitelia. Všeobecne platí, že miluje svoju rodinu, obzvlášť deti, ale v podstate má rád všetkých ľudí. S každým dokáže byť hneď kamarát, ako keby ho poznal už veľmi dlho. Nesmierne dáva najavo svoje priateľstvo k človeku. Jeho rozkývaný chvost to vždy dokonale potvrdzuje. Svojou povahou, hlavne v dospelosti, svojim kľudom a citlivosťou k celkovej situácii, predovšetkým však svojou inteligenciou, patrí skôr do bytu a nie do voliéry. Radšej si s vami na gauči pozrie v telke film, ako by mal byť na dvore v búde a strážiť záhradu. Iné psy by to zvládli vynikajúco, on však by sa možno dal ukradnúť aj sám. Samozrejme, že stafík je predsa len pes. To, že je teriér, má zakódované vo svojej krvi. Jeho chovanie k ostatným psom je individuálne. V podstate nebýva problém medzi jedincami opačného pohlavia. Problém môže nastať medzi jedincami rovnakého pohlavia, práve pre už spomenutú krv teriéra. Ale aj to sa dá skorigovať nevyhnutnou socializáciou už celkom od malička, postupnou správnou výchovou a častými kontaktmi s inými zvieratami.
Ak si chcete zadovážiť psíka a rozhodnete sa pre stafordšírskeho bulteriéra, či už ako rodinného miláčika, alebo ako kamaráta na šport, alebo ako bodyguarda na prechádzky, možno aj ako priateľa k prekonávaniu samoty, vždy to bude určite dobrá voľba. Preštudovať si literatúru je samozrejme potrebné. Ale ak sa rozhodnete navštíviť aj výstavu, kde sa stafíci predvádzajú v rôznych akciách, prípadne navštívite aj chovateľskú stanicu, kde uvidíte tých neodolateľných drobcov, to sa vám v každom prípade oplatí.
Lebo ako sa hovorí : raz vidieť je viac ako sto krát počuť.
A veru oplatí sa vidieť aj veľavravné fotografie zo súčasnosti z prehliadky stafordšírskeho pluku. Princovi Andrewovi podáva hlásenie veliteľ pluku a podľa starej tradície má pri nohe stafordšírskeho bulteriéra, perfektne vystrojeného vyšívanou zlatou čabrakou s erbom. Tento skutočne fascinujúci obraz dokazuje to, akej vážnosti, priateľstvu a láske sa toto plemeno teší v kraji svojho vzniku.

 

Zámeny s inými plemenami