Úvod Vitajte O nás História Charakteristika Štandardy Janis Výber šteniatka CHS Galéria Zaujímavosti Kontakt
Myšlienka tejto strany:
Relatívne veľká suma za šteniatko,
sa vždy odzrkadlí vo finále kvalitou.

Šteniatko s PP alebo bez PP ?

Ak ste sa rozhodli, či už po dlhých, alebo kratších úvahách, zadovážiť si psíka, je to prvý dôležitý krok, ktorý bude znamenať zmenu vo vašom živote.
Ďalší, nie menej dôležitý krok je pristúpiť k otázke financií. Takéto dôležité životné rozhodnutie ( mať psíka ) si nezaslúži len jednoducho kúpiť dieťaťu, známemu, alebo sebe darček a mať po starostiach. Je to dlhodobá zálezitosť a v živote rodiny, ale aj v živote jednotlivca takéto rozhodnutie zasiahne do jeho životného štýlu. Či už si to zainteresovaný pripúšťa alebo nie, zmení mu to život. Samozrejme skôr ako negatívna, by to mala byť zmena pozitívna, aj keď vo veľa prípadoch sa stáva, že je to práve ta prvá. - viď článok "Ako si mohol?" v rubrike zaujímavosti. Prispieť k tej pozitívnej zmene by nemalou mierou malo práve to, že chcete psíka s PP. (preukaz pôvodu) Keď je už vaše rozhodnutie nemenné a máte už premyslené všetky pre, ale aj všetky proti, mali by ste sa tiež zodpovedne venovať nasledujúcim trom otázkam:
Po prvé:   či chcete mať psíka na stráženie, či do bytu, alebo na iné špeciálne účely?
Po druhé: či ste skôr naklonený k psíkovi a či skôr k fenke?
Po tretie:  či chcete mať psíka celkom od malička, alebo si chcete kúpiť už vycvičeného?
Je dôležité, aby ste tieto tri otázky nepodcenili, lebo v konečnom dôsledku Vám to môže priniesť problémy. Byť majiteľom psíka znamená byť za neho aj zodpovedný.
V každom prípade by to ale za každých okolností mal byť psík, ktorý bude Vašim podľa možnosti každodenným spoločníkom, ktorému budete venovať aj patričnú pozornosť a samozrejme potrebnú výchovu, resp. výcvik. Ak mu budete dávať najavo svoju náklonnosť a lásku, určite sa vám odvďačí podobne a pridá k tomu ešte neuveriteľne obrovský batoh verného priateľstva.
Nakoniec spomeniem otázku kvality, čo v konečnom dôsledku znamená pre vás aj reálne možnosti počiatočných investícií pre nový projekt. Aj keď sa to relatívne zdá jednoduché" veď šteniatko ako šteniatko, aj tak si z neho vychovám to, čo ja budem chcieť ". V konečnej fáze je to tak. Len Vy, či vaša rodina budete jeho "pánmi", ktorí budú formovať jeho povahu. Tu ale netreba podceniť ďalší dôležitý moment celého vášho rozhodnutia. Dnes už nie je veľký problém zohnať si takého psíka, ktorý bude podľa Vašich predstáv. Každý jedinec je svojský originál, či s PP, alebo bez PP. Keď sú malé, všetky sú skoro rovnaké. Problém však môže nastať neskôr. Šteniatko, ktoré Vam bude prezentované ako čistokrvné, sa tak aj môže javiť a Vám sa môže zdať veľmi prítulné a milé. Nebude však mať PP (preukaz o pôvode), čo tým pádom znamená, že Vy kúpite akože čistokrvné šteniatko za veľmi výhodnú cenu, ale bez záruky. V skutočnosti to môže byť kríženec, z ktorého v dospelosti bude úplne iný pes, akého ste očakávali. To Vám potom môže spôsobiť tú spomenutú negatívnu zmenu vo Vašom pôvodnom rozhodnutí.
Tým, že už celkom na začiatku zainvestujete a kúpite si psíka s PP, Vám dáva záruku na kvalitného jedinca. Kúpite si psíka s jeho celoživotným záručným listom, ktorý Vám garantuje : plemeno, pôvod, povahu, zdravie, chip.
Navyše bude zaregistrovaný v - Plemennej knihe -, v ktorej su evidovaní všetci jedinci s PP. V prípade nájdenia takéhoto psíka, sa na rozdiel od nečipovaného, veľmi rýchlo nájde majiteľ alebo chovateľ tohoto psíka.